#fedora-pl FAQ

Ten dokument nie ma odpowiadać na pytania związane z problemami z Fedorą, ani nie ma pokazywać ich rozwiązań. Jest to dokument dotyczący kanału IRC-owego polskiej społeczności Fedory w sieci FreeNode - #fedora-pl.
Pierwszy rozdział dokumentu odpowiada na najbardziej podstawowe pytania dotyczące możliwości dołączenia się do kanału. Najważniejszym rozdziałem jest rozdział drugi, który jest swoistym regulaminem kanału. Niestosowanie się do zawartych tam odpowiedzi prawdopodobnie zaowocuje wykopaniem z kanału. Następny rozdział przedstawia tylko najbardziej ogólne pytania dotyczące naszego systemu operacyjnego, zaś rozdział czwarty - może minimalnie przybliżyć klimat panujący w naszej społeczności. Natomiast ostatni rozdział jest poświęcony tak trywialnym sprawom jak autorstwo FAQ-a i podziękowaniom tym, którzy się do jego powstania przyczynili. Życzę miłej lektury.

Autor niniejszego FAQ zastrzega sobie prawo do dowolnego modyfikowania jego treści w dowolnej chwili.

Spis treści

1. Techniczne

1.1. Co to jest IRC?
Jak podaje Wikipedia jest to jedna ze starszych usług sieciowych umożliwiająca rozmowę na tematycznych lub towarzyskich kanałach komunikacyjnych, jak również prywatną z inną podłączoną aktualnie osobą.
1.2. Co muszę mieć, aby móc dołączyć do kanału #fedora-pl?
Musisz posiadać system z zainstalowanym klientem IRC. Jeśli używasz Fedory lub jakieś innej dystrybucji Linuksa możesz użyć takich klientów jak XChat, irssi (oba łatwo dostępne w Fedorze), BitchX a także klientów związanych ze środowiskiem KDE: kopete czy konversation (również dostępne w Fedorze). Jeśli na co dzień używasz systemu pochodzącego z Redmond i chcesz się czegoś dowiedzieć na temat Linuksa czy może Fedory prawdopodobnie powinieneś użyć mIRC-a, który ma jednak usterkę polegającą na tym, że nie ustawisz na nim właściwego kodowania dla #fedora-pl (zamiast polskich ogonków będziesz widział "krzaczki").
Jeśli chcesz zainstalować któryś z wyżej wymienionych klientów, a nie wiesz jak to zrobić zapoznaj się z treścią tego artykułu, który przy okazji może odpowiedzieć na wiele innych nurtujących Cię pytań związanych z naszym ulubionym systemem operacyjnym. Autor tego FAQ zaleca XChata :)
1.3. Zainstalowałem klienta IRC-a... i co teraz?
Najpierw musisz połączyć się z serwerem FreeNode, a następnie dołączyć do #fedora-pl. Jeśli zainstalowałeś XChata to na liście Networks w oknie dialogowym pokazującym się tuż po uruchomieniu programu znajdziesz coś w stylu FreeNode (formerly OpenProjects.net). Zaznacz to i kliknij Connect. W przypadku innych programów być może znajdziesz podobny wpis, lub będziesz musiał wpisać adres serwera ręcznie. Tak więc adresem serwera jest irc.freenode.net. Po kilku/nastu/dziesięciu sekundach, gdy już zostanie nawiązane połącznie z serwerem użyj komendy /join #fedora-pl i tak oto zostałeś jednym z uczestników dyskusji na naszym kanale :)
1.4. Kiedy ludzie do mnie piszą zamiast polskich liter widzę jakieś krzaki, co jest?!
Problem polega na źle dobranym kodowaniu. Na kanale używamy kodowania UTF8. W niektórych klientach wystarczy wpisać /charset utf8 lub /set term_charset UTF-8 (w irssi), aby ustawić poprawny system kodowania; w innych przeszukać opcje/preferencje w poszukiwaniu Charset; w jeszcze innych - jak. windowsowski mIRC jest to w ogóle niemożliwe.
Jeśli Twoim klientem IRC-a jest XChat kodowanie możesz ustawić w następujący sposób:
* Wejdź do menu XChatNetwork list lub kliknij kombinację klawiszy CTRL+S
* Wybierz z listy FreeNode (formerly OpenProjects.net), a następnie kliknij Edit
* W polu Character set wybierz UTF-8 (Unicode)
* Od teraz Twoim domyślnym kodowaniem dla FreeNode jest takie, jakiego oczekujemy na kanale :)
Mimo ustawienia odpowiedniego kodowania jest jeszcze możliwość, że dostaniesz "zakrzakowaną" wiadomość od McMonstera. O tym - inne pytanie.
1.5. Dlaczego niektórzy użytkownicy są wyróżnieni znakiem @ lub zieloną lampką?
Są to tzw. operatorzy kanału. Osoby te mają prawa do zamykania ust konkretnym użytkownikom, mogą ich wykopywać z kanału lub całkowicie banować. Mówiąc inaczej - strzegą na nim porządku. I mają zawsze rację. Każde zachowanie niezgodne z netykietą może skończyć się wyleceniem z kanału. NoDuN wylatuje bez powodu.
1.6. Dlaczego niektórzy kanałowicze są wyróżnieni znakiem + lub lampką koloru około #CAAB4A tj. pomarańczowo-brązowo-żółtą?
Zgodnie z prawami IRC-a, osoby te posiadają prawo do odzywania się (czyli mają voice) wówczas, gdy kanał jest w trybie moderowanym (czyli jest ustawiony tryb +m). W praktyce - historia kanału zna jedynie nieliczne przypadki, aby przeszedł on w tryb moderowany, zatem jest to odznaczenie prestiżowe. Użytkowników nagradza się voicem jeśli wspierają oni w jakiś sposób Fedorę - np. tworząc paczki lub robiąc tłumaczenia.
1.7. Czy istnieje możliwość, aby zarejestrować swój nick, aby nikt inny nie mógł go użyć?
Jeżeli Twój nick jest wolny, znaczy nikt przed Tobą go nie rejestrował, to istnieje.
Aby zarejestrować swój nick wystarczy napisać:
/msg nickserv register <hasło>
Oczywiście, w miejsce <hasło> wpisujesz ciąg, który ma być Twoim hasłem.
Powinieneś także przypisać swojemu nickowi adres e-mail poleceniem:
/msg nickserv set email <twój-adres-email>
Jeśli chcesz, aby Twój e-mail nie był udostępniony publicznie wydaj polecenie:
/msg nickserv set hide email on
Aby się zalogować używając swojego nicku należy wydać polecenie:
/msg nickserv identify <hasło>
Oczywiście zastępując ciąg znaków <hasło> hasłem ustawionym podczas rejestracji.
1.8. Jak mogę zmienić swoje hasło na IRC-u?
Jeżeli z jakichś względów chciałbyś zmienić hasło, którym logujesz się na swojego nicka, wystarczy wpisać:
/msg NickServ SET PASSWORD <nowe-hasło>
Oczywiście, wcześniej musisz być zalogowany na swoim starym haśle.
1.9. Rozłączyło mnie, a mój stary nick wciąż jest zalogowany na serwerze. Czy mogę jakoś go zabić?
Najpierw musisz zalogować się pod jakimś innym nickiem, a potem użyć polecenia:
/ghost <Twój-nick> <Twoje-hasło>
Jeżeli powyższe polecenie nie zadziała, spróbuj:
/msg nickserv ghost <Twój-nick> <Twoje-hasło>
Jeśli zakończy się to powodzeniem, otrzymasz komunikat: -NickServ- [Twój-nick] has been killed. Następnie, używając polecenia /nick <Twój-nick> możesz zmienić nick na właściwy.
Jeśli w odpowiedzi dostaniesz: -NickServ- Password Incorrect to niestety ktoś przejął nicka i zmienił hasło.
1.10. Dlaczego niektórzy kanałowicze są zaznaczeni szarym kolorem na liście?
Oznacza to, że są oznaczeni statusem away. Chcą w ten sposób zaznaczyć, że nie znajdują się w tym momencie przy komputerze, więc pisanie do nich nie ma większego sensu. Status ten pełni podobną rolę do "zaraz wracam" z GG.
Jeśli chcesz przełączyć się na away wywołaj: /away <opis>. W miejsce <opis> możesz podać powód, dla którego odchodzisz od komputera, albo wyłączasz się z kanału. Zważ, że wpisywania <opis> na jednych klientach IRC-a jest wymagane, a na innych nie. Np. w przypadku XChata podawanie tego argumentu nie jest wymagane.
Jeśli chcesz przejść do normalnego statusu wystarczy wpisać /away raz jeszcze.
1.11. Zostałem poproszony o pokazanie zrzutu ekranu na kanale, ale nie mam żadnego swojego serwera. Gdzie mogę go umieścić?
Istnieje wiele serwisów udostępniających miejsce na obrazki. obi_gl poleca eimg, ale poza tym istnieją takie popularne serwisy jak fotosik.pl czy imageshack.
1.12. Używam XChata i niektóre wiadomości dostaję w kolorze czerwonym, czemu?
XChat zaznacza w ten sposób wiadomości, które są pisane do Ciebie, tzn. te w których pojawia się Twój nick.

2. O kanale

2.1. Czym jest #fedora-pl?
#fedora-pl jest kanałem polskiej społeczności Fedory. Rozwiązujemy tu problemy związane z Fedorą, pomagamy w odnalezieniu się w tym systemie nowym użytkownikom, wyjaśniamy, pokazujemy, informujemy. Ale przede wszystkim - rozmawiamy. Zatem nie wszystkie rozmowy dotyczą tylko komputerów i Linuksów. Dotyczą wszystkiego, co nas trapi, interesuje, zastanawia, daje do myślenia, denerwuje, rozśmiesza, irytuje i bawi. Nie jesteśmy żadną pomocą techniczną. Nie masz prawa wymagać od nas natychmiastowej odpowiedzi. Pamiętaj także, że każdy z nas ma swoje życie prywatne, pracę i naukę.
Jeśli chcesz, abyśmy pomogli Ci rozwiązać problem, staraj się nam to ułatwić. Zadaj konkretne pytanie, podaj wszystkie niezbędne informacje, które mogą być potrzebne, dostarcz także zawartość plików mających związek z problemem, ale nie flooduj.
Wiedz także, że część z nas jest związana z Fedorą - działamy jako ambasadorzy, tworzymy paczki do Extras, zajmujemy się tłumaczeniami itp. Jeśli chciałbyś rozszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie istnieje prawdopobieństwo, że ktoś będzie potrafił Ci pomóc. Nie dajemy jednak żadnej gwarancji.
2.2. Czym nie jest #fedora-pl?
Miejscem dla zagubionych ubuntowców >_> ani miejscem udzielania pomocy dla wszystkich dystrybucji.
Jak sama nazwa kanału mówi jesteśmy użytkownikami Fedory; część z nas oczywiście używa również innych Linuksów, ale ten zdecydowania przeważa i wszelka pomoc jakiej możemy udzielić związana jest właśnie z Fedorą, ew. z dystrybucjami pochodnymi, takimi jak Aurox.
Poza tym wchodzenie na kanał wyłącznie w celu bezpodstawnego i bezsensownego krytykowania naszej dystrybucji jest pozbawione jakiegokolwiek racjonalizmu i grozi wykopaniem z kanału.
2.3. Czego nie lubimy na kanale #fedora-pl?
 1. KRZYCZENIA
 2. Floodowania
 3. Pisania jak bot
 4. Tępoty umysłowej u współrozmówców
 5. Nieumiejętności czytania komunikatów, także tych po angielsku
 6. Kodowania innego niż UTF8
 7. Stylu pisania różoffej szesnastki...
 8. Dyskusji typu GNOME rządzi, KDE SUXXX
 9. Wchodzenia na kanał pytaniem "jaki linux polecacie?"
Oczywiście w tym przypadku "nie lubimy" jest równoważne "nie tolerujemy". Za nadmierne krzyczenie czy pisanie w złym kodowaniu prawdopodobnie dostaniesz kicka. Za flood jest kick bezwzględny.
2.4. Zostałem poproszony o pokazanie zawartości pewnego pliku, a gdy ją posłałem na kanał zostałem wykopany, dlaczego?
Bo nie lubimy floodu. Kiedy mówimy, że masz pokazać zawartość jakiegoś pliku nie mamy na myśli, żebyś wysyłał go na kanał, ale umieścił na jednym z serwisów typu nopaste. Popularne serwisy tego typu to pastebin.ca czy wklej.org. Po wysłaniu odpowiedniego pliku podaj nam link, który otrzymałeś i wtedy możemy Ci pomóc.
Przyjęliśmy, że maksymalnie można wysłać 6 linii tekstu bez posądzenia o flood. W przypadku wysłania większej ilości linii - kick.

3. Problemy/Wątpliwości

3.1. Skąd mogę ściągnąć Fedorę?
 1. http://torrent.fedoraproject.org/
 2. http://fedoraproject.org/wiki/Distribution/Download - strona, która oprócz linków, zawiera tak podstawowe informacje jak np. sumy SHA obrazów.
 3. http://fedoraproject.org/wiki/Mirrors - lista mirrorów (serwerów lustrzanych) skąd możesz pobierać Fedorę.
3.2. Jak mogę pomóc Fedorze?
Jeśli chcesz wspomóc swoją ulubioną dystrybucję możesz zrobić to na wiele sposobów, m. in. wyłapując błędy, tłumacząc teksty, pisząc dokumentację, tworząc RPM-y, tworząc grafikę i wiele, wiele innych. Projekt Fedora udostępnił stronę opisującą jak możesz pomóc.
3.3. Argh! Mam problem z Fedorą! Gdzie szukać pomocy?
Jest wiele różnych miejsc, gdzie możesz znaleźć niezbędną pomoc. Przed zadaniem pytania dobrze byłoby, gdybyś zapoznał się z następującymi linkami:
 1. Nieoficjalny Fedora FAQ - świetny dokument zawierający odpowiedzi na wiele podstawowych pytań, związanych z pierwszymi krokami z Fedorą. Lektura absolutnie obowiązkowa przed zadaniem jakiegokolwiek pytania.
 2. Polskie forum Fedory - forum polskiej społeczności Fedory. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ktoś już wcześniej rozwiązał Twój problem. Należy umieć korzystać z wyszukiwarki i nie wpisywać swoich zapytań do shoutboksa.
 3. Oficjalne wiki projektu Fedora - miejsce zawierające informacje na wszelkie tematy związane z dystrybucją. Strony domowe wielu podprojektów Feodry (Extras, Artwork itp.), jak i ludzi związanych z Fedorą.
 4. Google - popularna wyszukiwarka internetowa, zna rozwiązania ogromnej ilości problemów, ale wymaga umiejętności konstruowania odpowiednich zapytań.
3.4. Czy Fedora ma coś w stylu ubuntowskiego ShipIt? W jaki sposób mogę zdobyć płyty Fedory bez posiadania dostępu do szybkiego internetu?
Dzięki grupie ochotników istnieje taki projekt także dla Polski. Wystarczy złożyć swoje zamówienie na stronie programu FreeMedia. Znajdują się tam również szczegółowe informacje dotyczące tego programu.
Uwaga: Pamiętaj, że FreeMedia został stworzony tylko i wyłącznie dla ludzi, którzy z różnych względów nie mogą zdobyć Fedory w inny sposób!
3.5. W jaki sposób mogę zbudować paczkę RPM?
W sieci znajduje się wiele stron dotyczących tego tematu. Wśród nas są również ludzie, którzy zajmują się tworzeniem paczek do repozytorium Extras, którzy chętnie zrecenzują Twój pakiet i/lub udzielą niezbędnych wskazówek. Aby poznać podstawy paczkowania i przygotowywania ich tak, aby nadawały się do Extras powinieneś zapoznać się z następującymi stronami:
 1. Poradnik hoppke - jedyny polski poradnik budowania RPM-ów, będący na poziomie. Mimo, że niektóre fragmenty owego tekstu są sprzeczne z zasadami obowiązującymi w Fedorze jest to lektura obowiązkowa przed przystąpieniem do samodzielnego budowania RPM-ów. Opisuje wszystkie niezbędne aspekty tego procesu tak, że po przeczytaniu ze zrozumieniem ma się już dość dobre o nim pojęcie.
 2. Fedora Extras Packaging Guidelines - wskazówki dotyczące budowania pakietów do repozytorium Extras, jeśli jesteś zainteresowany dodawaniem swoich paczek do tego repo - lektura obowiązkowa.
 3. Extras Main Page Packaging - strona zawierająca odnośniki do innych stron związanych z budowaniem paczek dla Extras, m. in. jak recenzowane są pakiety, w jaki sposób tworzyć poprawne ich nazwy itp.

4. Typowo kanałowe

4.1. Ustawiłem kodowanie, a dalej otrzymuję krzaki w wiadomościach McMonstera, co jest?!
McMonster, podobnie jak kilka innych osób na kanale, uczy się japońskiego i wita się z IRC-owiczami japońskimi powitaniami. Podobne znaczenia mają słówka konnichiwa i konbanwa, więc jeśli wejdziesz na kanał i dostaniesz taką wiadomość - nie przejmuj się, to nie są żadne obelgi, tylko uprzejme, grzeczne powitanie :)
Jeśli nie chcesz widzieć już krzaków we wiadomościach McMonstera musisz zainstalować paczkę fonts-japanese poleceniem yum install fonts-japanese.
4.2. Dlaczego ecik czasem znika i pojawia się jako ecik_?
Wynika to z ciągłego padania łącza, którym on dysponuje - czyli bluedisconnect. Jeśli chcesz się na temat tego łącza dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.
4.3. Dlaczego Rathann nagle mnie wykopał?
Bo uznał za niestosowną Twoją wypowiedź sprzed godziny.
4.4. Piszę do McMonstera, a on nie odpowiada, co jest?
Widocznie ogląda StarGate albo jest zajęty jedzeniem.
4.5. Jakie znacie jeszcze serwisy z napisami do filmów oprócz napisy.org?
Kiedyś było jeszcze napisy.info, ale dzięki panu Gutkowi już nie ma.
4.6. Dlaczego obi_gl ciągle ziewa?
On w ten sposób wyraża swoją osobowość.

5. O FAQ

5.1. Kto jest autorem FAQ?
Autorem tego FAQ jest ecik. Są nimi także wszyscy, którzy zadawali pytania zawarte w tym FAQ-u oraz ci, którzy zasugerowali pytania.
5.2. Kto pomagał przy tworzeniu FAQ?
Przede wszystkim czaks, który zaprojektował layout tej strony oraz rafalzaq, który pomógł w ulepszeniu tego layoutu i zasugerował kilka pytań.
5.3. Kto się przyczynił do powstania tego dokumentu?
Wszyscy, którzy byli/są/będą obecni na kanale. Wszyscy, którzy zadawali mądre i głupie pytania. Wszyscy, którzy floodowali kanał. Zagubieni ubuntowcy również. Przy okazji chciałbym podziękować wszystkim, którzy sprawiają, że kanał się kręci, że coś się tam dzieje. Oraz wszystkim, którzy rozwiązywali, albo przynajmniej starali się rozwiązać problemy innych. Niech Moc będzie z nimi!
Creative Commons License
Ten utwór utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 2.5 Polska.