Transport Tycoon Deluxe

Samoloty

Drugi rodzaj transportu. Również należy do opłacalnych. Kilka maszyn osiąga zawrotnie prędkości 2330 km/h. Głównie te samoloty opłaca się budować (o ile jesteśmy w stanie zapewnić stałe dostawy - jeśli nie, wybieramy wolniejsze). Ten środek transportu jest bardzo pojemny jeśli chodzi o pasażerów i pocztę (można zmieniać towar jednak jest to średnio opłacalny manewr). Największa maszyna posiada miejsca dla 400 pasażerów i 80 paczek poczty. Helikoptery bywają przydatne gdy brakuje miejsca na lotnisko, a zależy nam na transporcie w tym mieście. Dużym minusem helikopterów jest ich całkowite wycofanie ze sprzedaży w późniejszym okresie gry. Jedynym mankamentem samolotów jest ilość miejsca (a raczej jego brak) na lotnisko w pobliżu miast.

Występują 2 rodzaje portów lotniczych - duży i mały. Oprócz tego mamy możliwość zbudowania lądowiska dla helikopterów.

Lotnisko małe
Mały port lotniczy


Małe lotnisko charakteryzuje się niezbyt nowoczesnym wyglądem. W końcu jest dostępne od początku rozgrywki. Mieszczą się na nim 2 samoloty. Zajmuje pole 3x4 kratki.

Duże lotnisko
Duży port lotniczy


Duże lotnisko ma o wiele lepszy wygląd. Widać na nim różnego rodzaju radary i nadajniki. Jest w stanie pomieścić 3 maszyny. Jest dostępne już od ok. 1955 roku. Zajmuje kwadrat 6x6 kratek.

Lądowisko dla helikopterów
Lądowisko dla helikopterów


Z wyglądu przypomina pewien budynek, który można spotkać w większych miastach. Mieści jeden helikopter. Zajmuje tylko jedną kratkę co jest niewątpliwie dużym plusem. Dzięki temu możemy je postawić w samym środku miasta.